بسم الله الرحمن الرحیم
سیدعباس واسعی کاشانیشنبه - 10 اکتبر 2015

بسمه تعالی :

 

در گوشه وکنار شهر مان،شاید همین نزدیکی ها،بزرگانی وجود دارند که ما آنها را نشناخته و یا ندیده ایم . کسانی که هنرشان را با رنج و محنت بسیار بدست آورده و بدون اقل توقع ، باسخاوت ودست ودلبازی در اختیار ما میگذارند.

بله !!! استاد غلامرضا مسعودی خوی ، یکی از آنهاست.متولد سوم آبانماه ۱۳۲۵ و کارمند بازنشسته آموزش و پرورش. پدر بزرگوار ایشان در راه برگشت از زیارت خانه خدا ، بعلت سانحه دریائی ، مهاجرالی الله شد. استاد مسعودی دارای سه فرزند دختر و یک فرزند پسر می باشند.خانواده ای فرهنگی که در امر مقدس تعلیم وتعلم به فرزندان این مرز وبوم بخصوص شهر کاشان بذل عنایت میفرمایند.

استاد از همان اوایل علاقه زیادی به قرآن وقرائت آن داشته ودارند.کم کم با دیدن خطوط نستعلیق قرآنی،ارتباط بین قلب ، ذهن و دست او ایجاد شد و این شد آغاز راهی برای شکوفائی استعداد ایشان.

با حضور استاد ابراهیم زرین قلم در کاشان که از بستگان نزدیک دکتر مدیحی بودند، و مشاهده کار های استثنائی استاد مسعودی ، باتشویق استاد زرین قلم شوق فراگیری خطاطی در او دوچندان شد.

استاد مسعودی بعد از مدتی که کار خوشنویسی را به تنهائی انجام دادند، در سال ۱۳۷۰ به لطف اداره ارشاد آن زمان در کلاسهای استاد فرادی که از تهران تشریف آورده بودندحضور مجدانه یافتند.وبعد از تکمیل دوره آموزشی ، ارتباط خود را با استاد فرادی حفظ نمودند و کارهای خوشنویسی خود را با پست برای رفع اشکالات  به تهران ارسال می کردند. این اولین سرخط بود که استاد میگوید بارها برای او نوشتم :

ای سر زلف تو سراسر بلا                                   هر دو لبت نیست بلا بر بلا

این ارتباط سه سال ادامه داشت تا با استاد عبدالرضائی آشنا شدند و آموزش خط نسخ را با ایشان شروع کردند. علاقه استاد مسعودی به خط نستعلیق و خط نسخ و خط ثلث به حدّی بود که بارها وبارها به قم و تهران سفر می نمودند تا در محضر اساتید خوشنویسی حضور و رفع اشکال نمایند.

استاد در سال ۱۳۶۹ مدرک متوسطه و در سال ۱۳۷۲ مدرک عالی را اخذ و در سال ۱۳۷۴ مؤفق به کسب مدرک ممتاز خوشنویسی شدند.

آموزش قرآن را در محضر استاد توحیدیان آغاز نمودند و تمام مطالب استاد را با خط زیبای خود در چند جزوه به رشته تحریر درآوردند.

استاد کارهای زیادی را نوشتند وخوشنویس کردند ولی دیده نشدند!

خودش میگوید :سالها برای دل خود نوشتم ، و علاقه ای نداشتم که در جایی یا محفلی مطرح شوم.

چرا کسی از وجود وهنر او استفاده نکرد؟ و خیلی چراهای دیگر که ممکن است در ذهن ما خطورکند……

مجمع النور قرآن کریم کاشان ، مفتخر است که با اساتید و هنرمندانی چون استاد مسعودی همکاری تنگاتنگ دارد و به وجود زی جود این هنرمند ،متدین ، شریف ، و با اصالت  بخود  می بالد.امید است توانسته باشیم گوشه و اقل و اندکی از زحمات استاد را جبران و قدردان چنین عزیزانی باشیم و این خود مرحمی باشد بر دل خسته او….

در خاتمه از صمیم قلب برای استاد غلامرضا مسعودی آرزوی سلامتی وطول عمر با برکت را از درگاه خداوند متعال خواستاریم.

تعداد اندکی از بیشمارتصاویر خوشنویسی استاد مسعودی را جهت مشاهده شما عزیزان در ذیل این مطلب قرار میدهیم.

masoudi=20-7-94

IMG_20151010_005811IMG_20151010_005852IMG_20151010_005824IMG_20151010_005921IMG_20151010_005951

814511685_45684

812734072_69625812707621_75925812216942_113232

2 پاسخ به “غلامرضا مسعودی (استاد خوشنویس کاشان)”

 1. نجما گفت:

  با سلام و احترام و ضمن تشكر از مسوولين محترم مجمع النور
  از اينكه به شناسايي اساتيد گرانقدر در شهرستان همت مي‌گماريد، خداقوت عرض نموده، توفيق روزافزونتان را از درگاه خداوند منان خواهانم.

  • محمدحسن حسین پور - کاشانی گفت:

   با سلام وادب خدمت شما بزرگوار:
   یکی از اهداف مجمع النور قرآن کریم اختصاص داده شده برای همین منظور . خرسندیم که این اقل وظیفه را پذیرا باشید. متشکریم. حسینپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد "مجمع النور قرآن کریم کاشان" می باشد.