بسم الله الرحمن الرحیم
محمدحسن حسین پور - کاشانیپنج‌شنبه - 18 ژوئن 2015

بنام خداوند بخشایشگر مهربان

الحمد لله رب العالمین,الحمدلله الذی علم القرآن ,خلق الانسان ,علمه البیان,وصل الله علی سید المرسلین,محمد و اله الطیبین الطاهرین.

با سلام واحترام محضر دوستان وعزیزان قرآنی بخصوص ( حفـّـا ظ و مرتّلین ) بزرگوار:
روی سخن حقیر اختصاصآ باخواهران وبرادرانی است که تازه وارد جرگه حفظ قرآن شده اند .
حتماًدر اطراف خود وبین دوستان قرآنی خود مشاهده نموده ایدعزیزانی هستند با مشغله وگرفتاریهای روز مره زندگی و با زحمات چندین ساله خود حتی اقدام به حفظ کلّ قرآن هم نموده اند. ودر بین این عزیزان هستند کسانیکه از معلومات بالائی هم برخوردار نیستند که البته جای بسی تقدیروتشکر – تعمّق – تعجب – وشگفتی است وباید همیشه شاکر خداوند جلّ جلاله باشند وباشیم بخاطر این نعمت بزرگی که به آنها و خانواده محترمشان ارزانی داشته است .
جای تأسفّ و اندوه است که بعضی از این عزیزان وقتی تلاوت می کنند ,تلاوتشان فاقد کیفیّت – غیر استاندارد – وغیرکلاسیک است «و الحق اگراز بعد معنوی واجر دنیوی واخروی آن صرف نظر کنیم این عزیزان مایه خیر وبرکت برای خانواده – اقوام وجامعه هستند » می بینیم تلاوتشان خالی ازاصول قرائی شامل : ( تجوید – لهجه وفصاحت زبان عرب – وقف وابتدا- ولحن وصوت زیبا ست) چرا ؟ دلیل آن هم برای همگان مبرهن است .زیرا خود بتنهائی بدون راهنما واستاد مجرّب اقدام به حفظ قرآن نموده .ومراحل تکمیلی آموزش را طی ننموده اند.فقط این ششصدو اندی صفحه را حفظ کرده اندکه آنهم افتخار وسعادتی است که نصیب همه کس نمی شود.
بدیهی است کسانیکه قرآن را این گونه حفظ نموده اندمطمئناً اگر بخواهد اقدام به اصلاح تلاوت خود نمایند مدتی با مشکلاتی از قبیل: آسیب رسیدن به ساختار محفوظات – فراموشی آیه یا بخشی از آن روبرو خواهند شد. تا زمانی که موارد ذکر شده در ذهان آنان همراه با محفوظاتشان تثبیت شود.

ونکته خیلی مهم آنست که اساتید بزرگ قرآنی مکرراً توصیه می نمودند به عزیزان قاری وحافظ که در قرائت همیشه اصالت وتقدّم با صحت قرائت و معانی و مفاهیم آیات قرانی است که می خوانید مرحله بعد پرداختن به صوت واجرای الحان ونغمات در تلاوت است.
به هرحال امروزه تلاوتی از لحاظ فنّی مقبول واقع میشود که دارای سبک وکلاس و فرم استاندارد باشد که بحمدالله زیاد هستند عزیزان حافظ,قاری,مرتّل که از این ویژه گیها برخوردارند.نمونه آنها را در صدا وسیمای جمهری اسلامی مشاهده می نمائید.
کسانیکه خوب تلات میکنند بایستی بشکرانه این نعت الهی بروند بالای سکّوی قرائت و برای استفاده عموم مردم قرآن زیبا تلاوت کنند.مانند قراء وحفاّظ متقدّم ومتأخر.اگر بنا باشد بعداز این همه زحمات , قاری یا حافظ بنشیند ودر خانه خود تلاوت کند.بنظر حقیر شکر نعمت را در حدّ انتظار بجای نیاورده است.تمام هنرهای اسلامی وغیر اسلامی هم همینطور است.
نتیجه اینکه : کسانیکه علاقه مند به قرائت وحفظ قرآن هستند حتماً بایستی ابتداء به ساکن مراحل اولیه آموزش که شامل ( روخوانی- روانخوانی- تجوید مقدماتی تا حرفه ای- صوت ولحن مقدماتی تا حرفه ای ) را در مؤسسه ها وکلاسهای دروس مربوطه زیر نظر اساتید مجرّب و اهل فنّ طی نمایند.
یکی از مراحل آموزش , فراگیری مقام ها ونغمات قرآنی است تحت عنوان « لحن »
آموزش نغمات و الحان فقط وفقط از طریق سماعی (گوش کردن ) میسّر است و لا غیر, نه میشود دید ونه میتوان ترصیم کرد.
در ردیف های آوازی تمام زبانهای ملل دنیا به همین طریق است یعنی استاد یا شخصی نغمه یا یک ملودی را میخواند متعلّم باید عیناً همان را تقلیدوارائه نماید.

بنابرین کسانیکه میخواهند قرآن را زیبا تلاوت کنند خواه به شیوه تحقیق یا تدویر حتماً باید نغمه یا مقام را بدانند حالا یک مقام یا بیشتر..لذا برآن شدیم تا الحان ونغماتی راکه استاد محمد صدیق منشاوی در تلاوت دوره ترتیل خود بکار گرفته اند از هر مقام جند نمونه را جهت آموزش شما عزیزان نصب نمائیم. که در بخش (آموزش الحان ونغمات در ترتیل استاد محمد صدیق منشاوی) مشاهده ودانلود خواهید نمود. امیدوارم که این اقل بضاعت حقیرمثمر ثمرحضورتان واقع شده باشد. (التماس دعا )

                                               نگارش : (الاحقر : حسینپور-کاشانی) ۱۳۹۴/۳/۲۸

کلید واژه ها:

2 پاسخ به “پیشگفتار و چند توصیه در باره اهمیّت فراگیری الحان ونغمات در تلاوت ترتیل .”

  1. تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت
    ها هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد "مجمع النور قرآن کریم کاشان" می باشد.