بسم الله الرحمن الرحیم
سیدعباس واسعی کاشانیپنج‌شنبه - 21 مارس 2019

(کاشان سرزمین کهن)

 

منطقه جغرافیایی کاشان :

حوزه فرهنگی، جغرافیایی کاشان واقع در شمال اصفهان شامل شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل و نطنز است که به مرکزیت کاشان ازدیرباز حوزه مشترک تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی داشته‌اند و اکنون نیز که به لحاظ تقسیمات کشوری از هم جدا می‌باشند. روابط اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آنان همچون گذشته مستحکم است.

این منطقه از جنوب و غرب به کوه‌های کرکس با حدود ۳۹۰۰ متر ارتفاع و از جانب شمال و شرق به دشت کویر و دریاچه نمک با حدود ۷۵۰ متر ارتفاع از سطح دریا و کوه‌های یخاب و لطیف با حدود ۲۳۰۰ متر ارتفاع محدود است. آران و بیدگل با ۹۱۲ متر پایین‌ترین و نطنز با ۱۳۷۲ متر ارتفاع از سطح دریا مرتفع‌ترین شهر منطقه هستند و ارتفاع کاشان از سطح دریا ۹۴۵ متر است.
کاشان با فاصله ۲۲۰ کیلومتر در جنوب تهران و با فاصله ۲۱۰ کیلومتری در شمال اصفهان در مسیر شاهراه مرکزی جنوب ـ شمال ایران قرار دارد که این موقعیت با توجه به سابقه تاریخی و فرهنگی شهر زمینه مناسبی برای توسعه آن از جهات فرهنگی، علمی و صنعتی فراهم آورده است. همچنان که امروز صدها کارخانه بزرگ در صنایع فولاد، ماشین‌سازی، نساجی، قالی‌بافی، کاشی‌سازی، صنایع فلزی و تولید عرقیات در کنار صنایع دستی و بویژه قالی‌بافی فعالیت صنعتی دارند.

کشاورزی نیز علی رغم کم آبی، کم و بیش رونق دارد و محصولات باغی عمدتاً در بخش کوهستانی و سبزیجات و صیفی‌جات و جو و گندم و پنبه و اخیراً پسته در دشت‌های شمالی به عمل می‌آید.

مراکز علمی، آموزشی و دانشگاهی همانند دانشگاه کاشان، دانشگاه علوم پزشکی و ده‌ها مرکز علمی آموزش عالی همراه با حوزه‌های علمیه دینی در کاشان فرهنگ و اقتصاد شهروندان را در دهه‌های اخیر تحت تأثیر خود قرار داده است.

گرچه کاشان به جهت صنعت فرش دستباف و تهیه عطر و گلاب شهرت جهانی دارد، اما با توجه به ویژگی‌های تاریخی و فرهنگی و اقلیمی بویژه آثار تاریخی و تنوع اقلیمی در منطقه شمالی شامل آثار طبیعی و تاریخی شهرستان آران و بیدگل به ویژه دریاچه نمک، مرنجاب و بندریگ و طبیعت کاملاً متفاوت در منطقه کوهستانی در کنار جاذبه‌های تاریخی و آیینی و وجود آثار تاریخی در شهرهای منطقه بویژه شهر کاشان موقعیت مهمی برای صنعت گردشگری در منطقه فراهم آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد "مجمع النور قرآن کریم کاشان" می باشد.